Covid-19 konsekvenser

Covid-19 konsekvenser

Falcks hjemsendelse af vores kollegaer i Københavns Lufthavn som konsekvens af Covid-19 udvides nu også til kollegaer ansat i andre arbejdsområder i Falck, der bliver berørte af den nedsatte efterspørgsel på ydelser.

Derudover giver Covid-19 anledning til ekstremt meget information og mange spørgsmål. Vi har derfor samlet et par af de mest relevante arbejdsmiljømæssige og juridiske informationer i dette nyhedsindslag, som vores medlemmer kan læse i sin fulde længde på redder.dk

Husk, at du altid kan få hjælp til at opklare dine spørgsmål via din tillidsrepræsentant eller arbejdsmiljørepræsentant, der har mulighed for at trække på 3Fs og Landsklubbens kompetencer.

Indhold

Hjemsendelse af kollegaer
Arbejdsskader og Covid-19
Lempelse af tilsyn og klageregler
Hviletidsreglerne

Medlemforbeholdt materiale

Denne nyhed er forbeholdt medlemmer af Reddernes Landsklub. Det er den, fordi den indeholder henvisninger til interne dokumenter og arbejdsgange i Falck og Responce.

Dette indhold er forbeholdt vores medlemmer. Venligst log ind for at se indholdet.

Læs mere om medlemsforbeholdt materiale på redder.dk.